Jaki kolor ścian do ciemnych mebli

Jaki kolor ścian do ciemnych mebli

Wnętrze każdego mieszkania jest wyposażane zgodnie z możliwościami i gustami właścicieli. Niektórzy mówią, że dużą rolę odgrywają także pieniądze. Jest w tym trochę rację, bo pełen portfel może nieco zwiększyć liczbę możliwych aranżacji, jeśli jednak chcemy, możemy odmienić wnętrze także nie posiłkując się wielkimi sumami. Zmiana przydaje się każdemu i na każdym etapie życia, dlatego raz na jakiś czas warto pomyśleć o wewnętrznej przemianie – nie tylko jeśli chodzi o zwyczaje, charakter i osobowość, ale także o materialne aspekty wnętrza, czyli przestrzeń w której mieszkamy.

Multum możliwości

Możliwości aranżacji jest bardzo wiele, wszystko zależy od naszej pomysłowości i wyobraźni. Dużym problemem, z jakim spotyka się wielu ludzi, jest kwestia odpowiedniego doboru kolorów.

Wszyscy znamy popularne tezy psychologii koloru mówiące o uspokajającym wpływie koloru zielonego, energetyce czerwieni, oczyszczeniu błękitu… czasem jednak trudno wprowadzić kolory do wnętrza, szczególnie jeśli nasz planowany remont nie wiąże się z wymianą dotychczasowego umeblowania. Stajemy więc przed koniecznością dopasowania kolorów ścian do istniejących mebli, np. ciemnych. Jakie wówczas kolory wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z ciemnych kolorów ścian.

Z kilku względów – po pierwsze, barwy takie optycznie zmniejszają przestrzeń i mogą sprawiać nieco przytłaczające wrażenie. Po drugie – ciemne meble na ciemnym tle mogą wyglądać po prostu nieestetycznie, a jeśli możemy pochwalić się ładnymi meblami, warto zadbać o to, by ich uroda została podkreślona przez odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni. Jeśli koniecznie chcemy wykorzystać ciemny kolor, lepiej zdecydować się na pomalowanie jedynie fragmentu ściany – kolory takie (np. brąz, czy ciemna zieleń) mogą zwiększyć wrażenie przytulności mieszkania.

Jeśli chodzi o zastosowanie jasnych kolorów, to będą one chyba najlepszym tłem dla naszych ciemnych mebli.

Jasne kolory nie sprowadzają się jednak wyłącznie do bieli – tutaj również możemy puścić wodze fantazji i wybierać spośród setek przyjemnych, pastelowych odcieni, które będą pasowały do umeblowania. Przykładowo, jeśli mamy ciemnobrązowe meble, wspaniale będą wyglądały ściany w kolorze intensywnego błękitu, a także ściany kremowe, budyniowe, waniliowe (oczywiście chodzi tutaj o odcienie, nie smaki).

W przypadku czarnych mebli możemy sobie pozwolić prawie na każdy możliwy kolor – czarny jest wszak bardzo uniwersalnym kolorem. Bardzo efektownie mogą wyglądać na ścianach także welurowe tapety dopasowane kolorystycznie do mebli.

One comment

  1. dobre dobre. wielkie dzięki za poradę 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

84 − 82 =

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zaprojektować pokój

Kiedy rozpoczynamy generalny remont, chcemy by jego efekty były jak najlepsze, zarówno jeśli chodzi o atrakcyjność wizualną, jak i funkcjonalność...

Zamknij