Bezpieczne gry dla dzieci

Bezpieczne gry dla dzieci

Gry komputerowe dla dzieci klasyfikuje się według systemu PEGI. Na opakowaniu gier można zauważyć symbole informujące o występowaniu przemocy, wulgarnego języka, przerażających sytuacji, używek, dyskryminacji, erotyki, hazardu oraz granicy wiekowej gracza.

Jest w czym wybierać

Na rynku dostępnych jest wiele gier komputerowych, które są wartościowe i sprzyjają prawidłowemu rozwojowi naszego dziecka.

Gra może rozwijać wiele pozytywnych cech – spostrzegawczość, refleks, logiczne myślenie, zaradność, zręczność itp. Są oczywiście i ich wady – pogorszenie wzroku u dziecka, wady postawy, poczucie apatii, gdyż rzeczywistość może wydawać się mniej kolorowa niż gra.

To do rodziców i opiekunów należy wypośrodkowanie tego tak, aby podopieczny mógł się rozwijać przy bezpiecznych grach dla dzieci, czerpiąc z nich jak najwięcej przyjemności, jednocześnie nie popadając w uzależnienie się od tych gier.

Muszą czuwać, aby ich pociecha miała dostęp wyłącznie do aplikacji do niej adresowanych, w których nie ma przemocy i treści niewskazanych dla najmłodszych. Te dzieci, które mają dostęp do niewłaściwych gier stają się bardziej agresywne, impulsywne, drażliwe, skoncentrowane na sobie i swoje potrzeby, unikają kontaktów z rówieśnikami, obojętnieją na drugiego człowieka, nastawione są na rywalizację a nie współdziałanie.

Bezpieczeństwo w sieci

Na wstępie korzystania przez dziecko z komputera, czy też Internetu powinno ustalić się z nim pewne zasady, których należy się trzymać.

To rodzic decyduje, w jakie gry dziecko może grać, z jakich stron korzystać, w jakich godzinach i przez jaki czas. Na pozostałe niedozwolone strony należy ustawić filtry rodzicielskiej kontroli w przeglądarce lub zainstalować specjalne oprogramowanie. Trzeba rozmawiać z dzieckiem o bezpiecznym zachowaniu w sieci, o nie podawaniu danych osobowych bez pozwolenia, nie rozmawianiu z obcymi.

Wszystkie te kroki zapewnią nam spokój o bezpieczeństwo dziecka w Internecie, ale są i inne zagrożenia. Należy je nauczyć właściwej pozycji przed komputerem, aby uniknąć skrzywienia kręgosłupa lub innych wad postawy, właściwego ustawienia monitora, aby uniknąć problemów ze wzrokiem, o właściwej organizacji biurka.

Oczywiście jeżeli dziecko samo nie będzie chciało skorzystać z naszych rad, nic one nie dadzą i pozostanie nam już tylko uczestnictwo we wszystkim co robi do czasu, aż samo zacznie stosować ustalone zasady i zaskarbi sobie nasze zaufanie w tej kwestii.

Comments are closed.