Czy można nosić soczewki na basen?

Czy można nosić soczewki na basen?

Soczewki kontaktowe to skuteczna metoda korekcji wad wzroku, którą można bezpiecznie stosować nawet podczas kąpieli w basenie, pod warunkiem, że na oczy założy się ochronne okulary pływackie. Woda basenowa jest źródłem szkodliwych dla narządu wzroku bakterii i innych drobnoustrojów, dlatego, aby uniknąć różnego rodzaju podrażnień, warto zaopatrzyć się w soczewki jednodniowe, które po opuszczeniu pływalni należy wyrzucić do kosza.

 

Soczewki kontaktowe dla osób aktywnych fizycznie

 

Nowoczesne soczewki kontaktowe to skuteczna i wygodna metoda korekcji różnego rodzaju wad wzroku, zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. Lekkie i elastyczne materiały szkieł korekcyjnych łatwo dostosowują się do kształtu oka, nie ograniczają pola widzenia i są odporne na czynniki zewnętrzne, jak niska czy wysoka temperatura, woda, wiatr. Osoby z wadami wzroku często korzystają z korekcji soczewkami podczas uprawiania dynamicznych sportów, np. na świeżym powietrzu, jednak wiele z nich zastanawia się, czy można je bezpiecznie stosować na basenie.

 

Pływanie w soczewkach kontaktowych a ryzyko infekcji narządu wzroku

 

Wątpliwości dotyczące pływania w soczewkach kontaktowych wynikają z tego, że woda basenowa jest siedliskiem bakterii, grzybów i wirusów. Do najbardziej niebezpiecznych, dla narządu wzroku, drobnoustrojów należy gatunek acanthamoeba. Są to niewidzialne dla oka mikroskopijne organizmy, które mogą powodować bolesne i niezwykle trudne do leczenia infekcje, np. zapalenie rogówki, a w ekstremalnych przypadkach nawet utratę wzroku.

 

Podczas pływania oczy mają bezpośredni kontakt z wodą, jednak są przed nią naturalnie chronione przez płyn łzowy rozprowadzany na ich powierzchni w czasie mrugania. Cienka warstwa filmu łzowego odżywia oko i dezynfekuje jego powierzchnię. W sytuacji, gdy zakłada się szkła kontaktowe, szkodliwe bakterie osadzają na materiale soczewki, a oczom trudniej jest je skutecznie usunąć.

 

Jak chronić oczy przed drobnoustrojami znajdującymi się w wodzie?

 

Sposobem na to, aby uniknąć nieprzyjemnych infekcji oczu na basenie jest pływanie w ochronnych okularach pływackich. Odpowiednio dobrane okulary zabezpieczą przed dostawaniem się wody do oczu, przez co szkodliwe drobnoustroje nie zagrożą ich zdrowiu.

 

Dlaczego na basen wybierać soczewki jednodniowe?

 

Na basen najlepiej zakładać soczewki jednodniowe. Są one bardziej higienicznym rozwiązaniem, niż szkła kontaktowe miesięczne, ponieważ nie wymagają specjalnego mycia i dezynfekcji. Po wyjściu z basenu wystarczy wyjąć soczewki, a na oczy założyć nową parę ze sterylnego opakowania.

Comments are closed.