Czym są komputery przemysłowe?

Czym są komputery przemysłowe?

Komputery przemysłowe to urządzenia o specjalnym przeznaczeniu. Dzięki swojej uniwersalności stają się one coraz popularniejsze i pojawiają się w wielu branżach. Można je spotkać w wojsku, transporcie szynowym, przemyśle produkcyjnym czy nawet medycynie. Ich zastosowanie pozwala na zarządzanie systemami alarmowymi oraz nadzór nad produkcją.

 

Komputer przemysłowy, znany także jako IPC odporny jest na warunki zewnętrzne, potrafi pracować w skrajnych temperaturach, wytrzymuje duże wartości wilgotności powietrza, a także nie wpływają na niego w żaden sposób wibracje. Co ciekawe, w IPC nie istnieje konieczność montowania wentylatorów chłodzenia płyty głównej i procesora. Komputery przemysłowe są też lekkie, bo ważą około 100 gramów i dodatkowo niewielkie, ich długość wynosi raptem 10 cm.

Jak działa komputer przemysłowy?

Komputery przemysłowe nie są zbudowane tak, jak tradycyjne laptopy czy jednostki PC. Zamiast wielkogabarytowych pamięci masowych stosuje się w nim niewielkie, bardzo szybkie pamięci typu Flash. Tam też instaluje się system operacyjny oraz niezbędne aplikacje. W płyciu głównej zintegrowanych jest wiele elementów, m.in. karta sieciowa, która pozwala na efektywną łączność rozproszonych komputerów. Popularnym zabiegiem jest instalacja w płycie głównej portu umożliwiającego podpięcie zewnętrznego monitora LCD. Dzięki temu na hali produkcyjnej można zwizualizować proces przemysłowy i omówić jego optymalizację. Na komputerach przemysłowych zwykle instaluje się wszystkim znany Microsoft Windows, rzadziej systemy z rodziny GNU/Linux.

Zalety komputera przemysłowego na hali produkcyjnej

Komputery produkcyjne oprócz odporności na trudne warunki atmosferyczne, udary, wibracje czy zapylenia przystosowane są do pracy w trybie 24/7. Pozwala to na postawienie infrastruktury IoT w firmie i zbieranie oraz zarządzanie danymi pomiarowymi z całej hali produkcyjnej. Zastosowanie zwykłego komputera, bez żadnych zwiększonym norm bezpieczeństwa mogłoby doprowadzić do uszkodzenia dysków, a tym samym utraty danych. Ponadto każdy przestój w produkcji to olbrzymie straty dla przedsiębiorstwa. Inwestycja w IPC daje pewność ciągłego procesu produkcji. Komputery przemysłowe najczęściej stosuje się w zakładach produkcyjnych w roli sterownika maszyn, kontrolerów procesów przemysłowych czy koncentratorów danych pomiarowych odczytywanych z czujników. Wśród IPC znaleźć można także komputery panelowe, które występują z wbudowanym wyświetlaczem i mogą spełniać funkcję komunikatora pomiędzy użytkownikiem a maszyną. Ułatwia to proces zarządzania procesem technologicznym, w tym podgląd ewentualnych błędów i systemów raportowania poprawności działania poszczególnych urządzeń.

Comments are closed.