Jak napisać list motywacyjny?

Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny to szansa na to, by powiedzieć o sobie pracodawcy to, na co zabrakło miejsca w CV, by zaciekawić go swoją osobowością i pochwalić się posiadanymi umiejętnościami. Poprawnie skonstruowany list motywacyjny powinien przekonać naszego przyszłego szefa do tego, że warto nas bliżej poznać i zaprosić na rozmowę

Nie wysyłaj wszędzie jednego listu

Podstawą jest uświadomienie sobie jak ma wyglądać praca. Poznań  czy Warszawa pełne są dużych korporacji. A może wolisz pracować w małej, rodzinnej firmie usytuowanej w spokojnej dzielnicy? W obu tych przypadkach konieczny jest list motywacyjny, ale będzie on wyglądał nieco inaczej. Najprawdopodobniej czego innego będzie wymagać się od ciebie w dużej firmie z międzynarodowym kapitałem, a czego innego w małym lub średnim przedsiębiorstwie, które zatrudnia niewielu pracowników.

 

List motywacyjny powinien zostać przygotowany z myślą o konkretnym pracodawcy. To obok CV twoja szansa na to, by przekonać do siebie przyszłego szefa i pokazać, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko, że masz wymagane umiejętności i że zatrudnienie właśnie ciebie, to inwestycja, która przyszłemu pracodawcy się opłaci. Zastanów się nad tym, co możesz i chcesz o sobie powiedzieć. Pamiętaj, że w liście motywacyjnym powinno znaleźć się to do jakiej firmy aplikujesz. Jeśli wiesz do kogo konkretnie piszesz (znasz imię i nazwisko tej osoby), to taką informację również zawrzyj w nagłówku. Dobrze jest także podać numer referencyjny ogłoszenia, na które odpowiadamy i wyjaśnić, gdzie znaleźliśmy daną ofertę.

Czytaj ze zrozumieniem

Nim zabierzesz się za sporządzenie listu motywacyjnego zapoznaj się uważnie z ogłoszeniem. Zwróć uwagę na wymagania, zakres obowiązków i na to, jakie umiejętności powinien posiadać przyszły kandydat. Upewnij się, że pracodawca wymaga listu motywacyjnego i że nie musi mieć on określonego kształtu. Sprawdź, czy oprócz wysłania dokumentów aplikacyjnych nie jest konieczne wykonanie zadania rekrutacyjnego. Brak któregoś z tych elementów może sprawić, że twoja kandydatura w ogóle nie zostanie rozpatrzona.

Zwróć uwagę na treść i…formę

List motywacyjny powinien być napisany krótko i zwięźle, bez zbytniego „rozwodzenia się”. Warto wybrać do tego jedną ze standardowych czcionek, które dobrze się czytają i które wyglądają tak samo, niezależnie od tego, w jakim edytorze tekstu ktoś otworzy przesłane przez nas dokumenty. Standardowo objętość listu motywacyjnego nie powinna przekraczać jednej strony A4. Pamiętaj także o akapitach, bo „ścianę tekstu” fatalnie się czyta.

 

W treści listu powinniśmy zawrzeć to, dlaczego aplikujemy na dane stanowisko, z jakiego powodu chcemy pracować w tej firmie i co sprawia, że jesteśmy odpowiednimi kandydatami na daną posadę. Zamiast pochwał na własny temat, warto postawić tutaj na konkrety. Jeśli firma, w której pracowałeś, zanotowała dzięki tobie wzrost sprzedaży, koniecznie zawrzyj taką informację w liście motywacyjnym. Nie powtarzaj tego, co już napisałeś w CV, uzupełnij umieszczone tam dane o to, co może zaciekawić przyszłego pracodawcę.

 

Niedopuszczalne są błędy stylistyczne i ortograficzne, dlatego nim wyślesz aplikację, przeczytaj kilka razy to, co napisałeś. Nie zapomnij o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych i o zachowaniu formy grzecznościowej. Możesz także dodać, że więcej informacji o sobie chętnie udzielisz w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Comments are closed.