Jakie są rodzaje schodów drewnianych i który wybrać?

Jakie są rodzaje schodów drewnianych i który wybrać?

Schody z drewna to podstawowy element wyposażenia wielu domów jedno- i wielorodzinnych. Są chętnie wybierane z tego względu, że nie tylko posiadają właściwości funkcjonalne, ale stanowią również prawdziwą ozdobę wnętrza. Sprawdź, jakie są rodzaje schodów drewnianych i który z nich warto wybrać.

Aby wybrać odpowiednie schody drewniane, trzeba przede wszystkim określić, ile miejsca można na nie wygospodarować i gdzie dokładnie będą umieszczone. Ponieważ najprawdopodobniej znajdą się w holu lub w salonie, szczególną uwagę trzeba zwrócić na ich kształt oraz wykończenie. Stanowią duży i stały element wnętrza, a co za tym idzie, silnie oddziałują na styl i wygląd całego pomieszczenia. Najczęściej wykonywane są z drewna pochodzącego z drzew liściastych: brzozy, buku, dębu, jesionu, klonu, czy orzecha. Poniżej skupimy się jednak na rodzajach schodów rozróżnianych ze względu na styl konstrukcji.

Schody jednobiegowe

To zdecydowanie najtańszy i najłatwiejszy do wykonania rodzaj schodów drewnianych. Mają prostą konstrukcję, ale z drugiej strony nie posiadają tzw. spocznika. Brak tego ostatniego powoduje, że trzeba pokonać sporą liczbę stopni bez odpoczynku. Jeśli pomieszczenia są wysokie i/lub w domu przebywają starsi domownicy, to korzystanie z nich może okazać się na dłuższą metę dość uciążliwe.

Schody dwubiegowe

To jedna z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejsza wersja schodów. Posiadają podobne zalety do odmiany jednobiegowej – są łatwe do wykonania i niedrogie (choć nieco droższe). Mają jednak tę przewagę, że zajmują mniej miejsca, a przy tym posiadają spocznik, który sprawia, że są bardziej wygodne w użytkowaniu.

Schody łamane

Ich istota jest podobna do schodów dwubiegowych. W tym wypadku również występuje spocznik, przy czym schody przed i za tym podestem są ustawione wobec siebie nie równolegle, lecz prostopadle. Takie rozwiązanie niesie ze sobą nie tylko wygodę, ale również możliwość zastosowania wąskiego i stosunkowo krótkiego otworu w stropie.

Schody zabiegowe

To już bardziej skomplikowany pod względem konstrukcyjnym, a przez to droższy rodzaj schodów. Poza tym, choć podobnie jak np. schody dwubiegowe zajmują stosunkowo niewiele przestrzeni, to jednak w przeciwieństwie do nich nie posiadają podestu. Zamiast tego ostatniego stosuje się tutaj niezbyt wygodne stopnie o różnej szerokości.

Schody kręcone

Niewygodne są również schody kręcone, zwane również spiralnymi. Z drugiej strony mają tę zaletę, że zajmują bardzo mało przestrzeni i są również dostępne w wersji gotowej, którą można samodzielnie zamontować. Nie sprawdzają się w przypadku intensywnego użytkowania, ale mogą dobrze wywiązywać się z roli np. schodów na strych.

Schody wachlarzowe

To estetyczne, efektowne i atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Zajmują jednak dużo miejsca, w związku z czym mogą sprawdzić się wyłącznie w dużych i wysokich pomieszczeniach.  

Wykończenie schodów

Wybór odpowiedniego rodzaju schodów to kwestia dopasowania do stylu aranżacyjnego, gustu oraz własnych możliwości finansowych. Warto przy tym pamiętać, że po określeniu sposobu wykonania schodów trzeba jeszcze wybrać ich wykończenie – czyli zadecydować, czy mają być pokryte bezbarwnym, czy koloryzującym lakierem do drewna.

Comments are closed.