Szkło niskoemisyjne nowej generacji – jak wpływa na wydajność energetyczną domu?

Szkło niskoemisyjne nowej generacji – jak wpływa na wydajność energetyczną domu?

zkło niskoemisyjne to specjalny typ płaskiego szkła, które wyróżnia głównie to, że wewnętrzna szyba z takiego szkła jest bliska temperaturze wnętrza.

Najczęściej szkło niskoemisyjne jest dodawane jako powłoka na szkło, które będzie montowane w ramach okiennych. Nie różni się niczym od szkła używanego w innych szybach.

Szkło niskoemisyjne – jak działa, co je wyróżnia?

Szkło niskoemisyjne Eclaz to płaskie szkło, które jest pokryte selektywną warstwą fal o różnej długości. Warstwa nie ma wpływu na wpadanie promieniowania słonecznego przez szybę, toteż światło i ciepło przenikają przez nią, jak przez szkło o zwykłej strukturze. Wygląd szkła niskoemisyjnego także nie różni się od szkła używanego w masowej produkcji szyb.

 

Szkło niskoemisyjne działa w oparciu o odbijanie promieniowania cieplnego, które jest emitowane przez oświetlenie, mieszkańców budynku czy urządzenia grzejne znów do wewnątrz budynku. Mimo tego, powłoka zamontowana na szkle pozwala na dostanie się promieniowania słonecznego do budynku. Energia jest pochłonięta przez powierzchnię wewnętrzną zaś później jest przekazywana do pomieszczeń pod postacią promieniowania o długich falach. W momencie, kiedy to promieniowanie chce wydostać się z budynku, jest z powrotem odbijane przez szkło niskoemisyjne.

 

Podstawą prawidłowego działania tego szkła jest to, aby powłoka selektywna była sucha i czysta, co pozwala na zwrócenie jej do tradycyjnej szyby lub przestrzeni między szybami w szybach zespolonych. Podczas procesu produkcji szkło niskoemisyjne jest dodawane jako powłoka na szkło, które będzie montowane w ramach okiennych. Dzięki temu, do wnętrza budynku przedostaje się energia słoneczna, a powłoka redukuje znacząco stratę ciepła.

 

Warto dodać, że obecnie szkło niskoemisyjne Eclaz należy do najbardziej zaawansowanych szyb tego rodzaju, które są zwane miękkopowłokowymi. Takie szkło może być stosowane w szybach zespolonych. Cechą tego szkła jest charakter możliwie najbardziej neutralny, niska podatność na refleksy oraz wysoka przepuszczalność cieplna. Dzięki wypełnieniu przestrzeni między szybami gazem, możliwe jest osiągnięcie wysokiej izolacyjności szyb.

Jakie zalety ma szkło niskoemisyjne?

Wielką zaletą szyb niskoemisyjnych jest to, że strona wewnętrzna szyby jest bliska temperaturze wnętrza, co sprawia, że okolice okna nie są zimne, a pojawienie się pary wodnej na szybie jest zmniejszone do minimum. W czasie zimowych wieczór, można bez obaw siedzieć przy oknie nie odczuwając w ogóle zimna. To z kolei prowadzi do zwiększenia możliwości przeszklenia powierzchni, i taniego systemu ogrzewania wewnątrz budynku. Poprawa wydajności energetycznej domu możliwa jest dzięki zastosowaniu szyb zespolonych. Jest to gwarancją wysokiego poziomu ochrony przed nasłonecznieniem, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu izolacji cieplnej. Szkło niskoemisyjne zwiększa także ochronę przedmiotów znajdujących się
w pomieszczeniu, takich jak meble oraz inne materiały. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala zredukować przedostawanie się światła dziennego i sztucznego oraz promieni słonecznych. Istotne jest, że czas ekspozycji przedmiotu wystawionego na działanie światła w przypadku szkła niskoemisyjnego jest zmniejszony o połowę.

Comments are closed.